Skialpy, skitouring

Jednodenní kurzy skialpinismu i hřebenové túry. 

Úvod  >  Aktivity  >  Skialpy

Skitouring, skialpové kurzy:

SKIALPY PRO ZAČÁTEČNÍKY

Jednodenní kurz skialpinismu pro začátečníky, LYSÁ HORA, Beskydy

Základní jednodenní kurz skialpinismu klidně pro úplné začátečníky. Ale taky třeba už jste skialpy zkusili, Lysá hora vás láká, ale sami si ještě netroufáte... Tak pojďme spolu, s doprovodem horského průvodce a instruktora lyžování, ukážem si ty nejčastější fígly jak na to, zaměříme se na zvládnutí základních dovedností, techniky výstupů i sjezdů. Ukážem si jak nezabloudit. Potřeba je jen alespoň základní umění lyžovat, dokázat zastavit, klidně pluhem :-)

VÍKEND VELKÁ FATRA

Skitouringový VÍKEND na nejkrásnější části hřebene Fatry

Nemusíte být profíci. Stačí mít jen trochu fyzičku, zvládnout celodenní pobyt venku v zimě. Skialpy znáte, pásy umíte nasadit, atd. Chcete někam "dál", no hned sami do větších hor... to víte že je blbost. Rozšíření skialpových dovedností, lavinová prevence a záchrana. Nejkrásnější partie hřebene Velké Fatry s excelentními výhledy nejen na Tatry. Noc ve stylové horské útuľni, horký čaj, rozpálená kamínka, hovorný chatár, kočka na dřevníku... romantika jak prase :-)

3DENNÍ PŘECHOD HŘEBENE

Velká Fatra na skialpech - PRODLOUŽENÝ VÍKEND

Skitouringový přechod hlavního hřebene - o pátek prodloužená varianta. Máte kondici pro celodenní pohybu ve sněhu? Sami si do větších hor ještě úplně netroufáte? Ve větší partě je větší sranda? :-) Tak pojeďme spolu, s doprovodem horského průvodce a instruktora lyžování se neztratíme, Tatry vzádu, Chopok vlevo, Rozsutec vpravo... hory, svařák, kapustnica, za okny zasněžené pláně... Bezpečnost v horách, lavinová prevence a záchrana.

Křupající sníh a neskutečná svoboda

Závodník, nebo kochač, všichni to cítíme - kouzlo zimní krajiny, zasněžených hor...


Co je to skialpinismus? Skitouring?

Nedělejme z toho vědu.
Kdo umí na běžkách, umí i na skialpech :-)

To je hodně zjednodušeno. Ale v principu je to tak. Do kopců a po rovince jdete na lyžích s vázáním umožňujícím mít volnou patu, jako na běžkách. No ale z kopce to vázání zacvaknete i do paty a užíváte si jízdu jak na sjezdových lyžích. Skialpové lyže mají na rozdíl od běžek kovové hrany - takže obloučky, brždění, prostě paráda. Skialpové lyže taky nemusíte mazat stoupacími vosky. Místo toho tam nalepíte "tulení kůži". Novinka stará několik set let, údajně z Norska, možná od Inuitů z Grónska... prostě chlup tuleně v jednom směru hezky klouže, ale "protisrsti" hezky drží. Z tuleňů už se naštěstí dávno nedělají, dnes se této kombinaci nylonu a mohéru říká "climbing skin, stoupací pásy". 

Pod pojmem "skialpinismus" se také spíše rozumí určitý druh horolezectví (alpinismus) s následným sjížděním volným širým terénem z rozsáhlých alpských štítů... za těmi je ale potřeba opravdu vyjet někam do Alp a dál, v našich zeměpisných šířkách a v našich pidihorách je to trochu jinak. Většina našich hor je chráněna a volný pohyb mimo vyznačené trasy je omezen. Což je dobře, nemáme holé horské štíty nad hranicí vegetace, a v přírodě jsme na návštěvě. Sjíždět tedy "volné terény" není u nás moc žádoucí, ničí se mladé stromky, borůvčí, plaší tetřevi, atd. Takže v naší Československé kotlince se skialpinismus aplikuje spíše jako "skitouring" - nahoru na hřebeny hor pohodově po značených stezkách a dolů v bezpečných přísjezdovkových lokalitách...


S dotazem, nebo zájmem o jiný individuální kurz mě kontaktujte zde, ozvu se obratem.