Skialpy Velká Fatra

Skitouringový přechod hřebene Velké Fatry - 3denní skialpová expedice.

Úvod  >  Aktivity  >  Skialpy  >  Velká Fatra 3 dny

Velká Fatra na skialpech - PRODLOUŽENÝ VÍKEND, 3 dny.
Skitouringový přechod hlavního hřebene.

✔️ Poctivá expedice, 3 dny celodenní nádherné dřiny! Obtížnost 3 z 5.
Pátek: túra 5-8 hodin, 8-17 km, nahoru 900-1300 m, dolů 500-800 m (dle počasí atd).
Sobota: túra 6-7 hodin, 10 km, nastoupáme 850 m, sjedeme 750 m.
Neděle: túra 5-8 hodin, 7-16 km, nastoupáme 260-640 a sjedeme 860-1470 m.

Akce určitě už ne pro začátečníky, ale ani ne pro profíky.... pokud ve skiareálu sjedete červenou sjezdovku, túra by vám neměla činit problém. Pak už stačí mít přiměřenou fyzičku pro zvládnutí celodenního pohybu venku v zimě. Jestli ujdete v létě bez problémů cca 20 km za den, máte přesně tu správnou kondici. Skialpy už jste zkusili, pohyb na nich zvládáte, pásy umíte nasadit, atd. Chcete někam "dál", no sami si do větších hor ještě úplně netroufáte, nebo prostě víte, že ve větší partě je větší sranda :-) Pojeďme spolu, pod vedením horského průvodce a instruktora lyžování se neztratíte. Projedeme spolu nejkrásnější částí hřebene Velké Fatry s excelentními výhledy nejen na Tatry. Nocovat budeme ve stylové horské útuľni a vyhlášené horské chatě... světlo petrolejky, horký čaj, rozpálená kamínka, múdry chatár, pivko, kapustnica, za oknem zasněžené horské pláně...

Důraz je kladen na rozšíření základních i pokročilejších dovedností, techniky výstupů i sjezdů, bezpečnosti v horách, lavinové prevence a záchrany.

Podmínkou je umět lyžovat, aspoň na sjezdovce. Většina tůry je po hřebeni bez drastických stoupání a klesání, ale pár sjezdů zažijeme. Je potřeba umět nezaleknout se i prudšího svahu. Tzn jen s "pluhem" si nevystačíte. Ale taky, sejít pěšky lze vše... :-)

To vše ve skupině max 6 osob (18 až 99 let).

Program: Pátek: sraz 8:00 v Ružomberoku (po domluvě možno využít spolujízdy z Ostravy nebo přistoupit po cestě, ve Frýdku, Jablunkově, Čadce, Žilině, atd). Tůru zahájíme romanticky návštěvou živého skanzenu - horské vesničky Vlkolínec (UNESCO). V následujících 7-8 hodinách vystoupáme na hřeben přes vrcholy Vtáčnik, Šiprůň, Smrekovica, Skalná Alpa, Tanečnica. Za celý den ujdeme 17 km, nastoupáme 1300 m a sjedeme 800 m. Přibližně na 11.km se občerstvíme na hotelu Smrekovica. Se soumrakem, a možná taky už za tmy, sjedeme k horské útulni Limba, kde strávíme první noc. Sobota: Po snídani vystoupáme na vrchol Rakytov (1567mnm), odkud nás čeká nejstrmější sjezd celé akce. Pak už zas pozvolněji pokračujeme po panoramatickém hřebeni na Ploskou (1532mnm), odkud si užijeme závěrečný sjezd k Chatě pod Borišovom, našemu druhému noclehu. Za celý den ujedeme pohodovějších 10 km, nastoupáme 850 m, sjedeme 750 m. Neděle: Podle sil, počasí a nálady kolektivu - když už se ozve únava, užijeme si závěrečný výstup na Ploskou a nádherný pozvolný sjezd do údolí Vyšné Revúci k civilizaci. A nebo můžeme pokračovat dále po hřebeni na nejvyšší vrcholy Velké Fatry, Ostredok (1596mnm), Krížna (1574mnm) na finální krásný sjezd do vesničky Turecká, nebo Staré Hory. Něco pojíme v jedné z několika hospod, autobusem chytneme auto, a v cca 18 hod jedeme domů (nebo dříve, při kratší variantě). Za celý den ujedeme 7 (16) km, nastoupáme 260 (640) a sjedeme 860 (1470) m. 

✔️Tip: možná spolujízda z Ostravy a zpět

Cena akce: 7200,- Kč/osoba

Při přihlášení 3 a více osob současně, sleva 100,- Kč/osobu.
* Minimální počet pro konání akce jsou 3 osoby.


V ceně:

 • služby horského průvodce a lyžařského instruktora 
 • osobní přístup a stálý dohled po celou dobu akce 
 • pojištění profesní odpovědnosti horského průvodce
 • praktická instruktáž skialpového a lavinového vybavení 
 • workshop lavinové problematiky, sněhové profily, rastry atd 
 • mapové podklady, výškové profily, informační materiály 
 • zapůjčení helmy zdarma.

Poznámka: součástí tohoto kurzu je i instruktáž lavinové techniky, prevence, použití lavinové výbavy, vykopání sněhové sondy, postup záchrany, atd, včetně grafických materiálů a podkladů (měření zrnitosti sněhu apod).  

Cena nezahrnuje:

 • dopravu (po domluvě je možná spolujízda z Ostravy)
 • zapůjčení výbavy (potřeba mít vlastní, s půjčením můžu pomoci)
 • noclehy na chatách ( 7€ a 20€, zaplatíte si společně s konzumací)
 • konzumace občerstvení v restauracích, chatách
 • pojištění - sportovní, cestovní, ani jakékoliv jiné - je nutné vlastní!, zahrnující zvolenou aktivitu (skialpy). Pokud vlastní pojištení nemáte a chcete poradit, poradím vám zde: POJIŠTĚNÍ DO HOR

Nutná výbava: (bez této výbavy se akce nelze zúčastnit!)

 • skialpová výbava (lyže, pásy, boty, hůlky) Půjčení poradím, doporučím
 • základní lavinová výbava (lopata, pípák, sonda) Vypůjčení mohu zajistit
 • helma (skialpová, lyžařská, nebo horolezecká). Lezeckou můžu zdarma zapůjčit.
 • spacák (spíme ve vytápěných chatách, stačí lehký)
 • čelovka! + oblečení + svačina + vše ostatní = batoh ideálně do 10kg
 • vlastní pojištění pro záchranu v horách (celou dobu se budeme pohybovat po značených turistických cestách). Pokud pojištení nemáte a chcete poradit, poradím vám zde: POJIŠTĚNÍ DO HOR

OBJEDNÁVKU proveďte v rezervačním kalendáři

Zvýrazněné dny jsou termíny k dispozici.
Klikněte na vybraný den, pak na zelený box - číslo vpravo dole je kapacita termínu (obsazeno / celkem). 


Pokud Vám rezervační kalendář nefunguje, nebo jste po odeslání rezervace do 10 minut neobdrželi potvrzovací e-mail, použijte prosím ALTERNATIVNÍ OBJEDNÁVKU ZDE:

FOTOGALERIE

S dotazem, nebo zájmem o jiný individuální kurz mě kontaktujte zde, ozvu se obratem.