Skialpy, skitouring
Jednodenní kurzy skialpinismu i hřebenové túry. 

Křupající sníh a neskutečná svoboda

Závodník, nebo kochač, všichni to cítíme - kouzlo zimní krajiny, zasněžených hor...


Co je to skialpinismus? Skitouring?

Nedělejme z toho vědu.
Kdo umí na běžkách, umí i na skialpech :-) 

To je hodně zjednodušeno. Ale v principu je to tak. Do kopců a po rovince jdete na lyžích s vázáním umožňujícím mít volnou patu, jako na běžkách. No ale z kopce to vázání zacvaknete i do paty a užíváte si jízdu jak na sjezdových lyžích. Skialpové lyže mají na rozdíl od běžek kovové hrany - takže obloučky, brždění, prostě paráda. Skialpové lyže taky nemusíte mazat stoupacími vosky. Místo toho tam nalepíte "tulení kůži". Novinka stará několik set let, údajně z Norska, možná od Inuitů z Grónska... prostě chlup tuleně v jednom směru hezky klouže, ale "protisrsti" hezky drží. Z tuleňů už se naštěstí dávno nedělají, dnes se této kombinaci nylonu a mohéru říká "climbing skin, stoupací pásy".

Pod pojmem "skialpinismus" se také spíše rozumí určitý druh horolezectví (alpinismus) s následným sjížděním volným širým terénem z rozsáhlých alpských štítů... za těmi je ale potřeba opravdu vyjet někam do Alp a dál, v našich zeměpisných šířkách a v našich pidihorách je to trochu jinak. Většina našich hor je chráněna a volný pohyb mimo vyznačené trasy je omezen. Což je dobře, nemáme holé horské štíty nad hranicí vegetace, a v přírodě jsme na návštěvě. Sjíždět tedy "volné terény" není u nás moc žádoucí, ničí se mladé stromky, borůvčí, plaší tetřevi, atd. Takže v naší Československé kotlince se skialpinismus aplikuje spíše jako "skitouring" - nahoru na hřebeny hor pohodově po značených stezkách a dolů v bezpečných přísjezdovkových lokalitách...


Nabídka skialpo-touringových akcí:

Jednodenní kurz skialpinismu pro začátečníky
Lysá hora, Beskydy

Jednodenní kurz skialpinismu může být pro úplné začátečníky, ale taky nemusí. Třeba už jste skialpy zkusili, Lysá vás láká, ale sami si ještě netroufáte... Tak pojďme spolu, s doprovodem horského průvodce a instruktora lyžování, ukážem si ty nejčastější fígly jak na to, ukážem si kudy a jak nejlépe... a věřte, že nezabloudíme ;-)

Zaměříme se na zvládnutí základních dovedností techniky výstupů i sjezdů, bezpečnosti v horách, teorie lavinové prevence a záchrany.

Jediná podmínka účasti je alespoň základní umění lyžovat. I když sjíždět budeme po velmi pozvolné a široké vysněžené cestě bez stromů, je potřeba umět alespoň zastavit :-)

To vše ve skupině max 6 osob (15 až 99 let).

Program: odjezd  9:00 z Ostravy, naším minibusem. V 9:50 jsme na místě (parkoviště Zlatník, Krásná - možno též individuální doprava, pak sraz 9:50 na parkovišti). Seznámení s teorií, vystrojení, zahájení tůry. V následujících 2-3 hodinách velmi pohodovým tempem (lze zvládnout za 1,5 hod) vystoupáme nejschůdnější trasou na vrchol Lysé hory. Nahoře jsou restaurace - zasloužené pivko, čaj, přestávka na oběd. Kolem 14 hod se vydáme na sjezd dolů, nejpozději v 15 hod vyrážíme na cestu domů... a kolem 16 hod se rozloučíme.

Tip: neřešíte dopravu, pohodlná spolujízda z Ostravy a zpět

Cena akce: 

 • všední den = 450,- Kč/osoba
 • víkendový den = 550,- Kč/osoba

* Při přihlášení 3 a více osob současně, sleva 50,- Kč/osobu. 

V ceně: služby horského průvodce a lyžařského instruktora, osobní přístup a stálý dohled po celou dobu akce. Instruktáž skialpového a lavinového vybavení. Zapůjčení helmy zdarma.

Cena nezahrnuje: 

 • spolujízdu z Ostravy a zpět (příspěvek 50,- Kč/os)
 • zapůjčení skialpové výbavy (lyže, boty, hůlky - potřeba mít vlastní, s vypůjčením můžu pomoci, doporučit)
 • občerstvení v restauraci

Termíny 2020: 

 • Ryze individuální.
  Vyberte si datum, kdy máte čas a chuť, a domluvíme se.

* Odesláním rezervačního formuláře souhlasím s Všeobecnými obchodními podmínkami.

Velká Fatra na skialpech - VÍKEND 
Skitouringový kurz na nejkrásnější části hřebenu.

Skialpy už jste zkusili, pohyb na nich zvládáte, pásy umíte nasadit, atd. Chcete někam "dál", no sami si do větších hor ještě úplně netroufáte, nebo prostě víte, že ve větší partě je větší sranda :-) Pojeďme spolu, s doprovodem horského průvodce a instruktora lyžování se neztratíte, ukážu vám ty nejkrásnější partie hřebene Velké Fatry s excelentními výhledy nejen na Tatry. Nocovat budeme ve stylové dřevěné horské útuľni, horký čaj, rozpálená kamínka, hovorný chatár, kočka na dřevníku... romantika jak prase :-)

Akce není pro úplné začátečníky, ale nemusíte být ani profíci. Stačí mít aspoň trochu fyzičku, zvládnout celodenní pohyb venku v mrazu. Ujdete-li v létě cca 20 km za den, máte dostatečnou kondičku. 

Zaměříme se na rozšíření základních i pokročilejších dovedností, techniky výstupů i sjezdů, bezpečnosti v horách, lavinové prevence a záchrany.

Podmínkou účasti je umění alespoň základního lyžování (sjet sjezdovku). Většina tůry je po hřebeni bez drastických stoupání a klesání, ale pár sjezdů zažijeme. Je potřeba umět nezaleknout se i prudšího svahu.

To vše ve skupině max 6 osob (15 až 99 let).

Program: Sobota: odjezd 6:00 z Ostravy, naším minibusem (možno též individuální doprava, pak sraz 8:30 v Ružomberoku. Možno také přistoupit ve Frýdku, Jablunkově, Čadce, Žilině). Tůru zahájíme romanticky návštěvou živého skanzenu - horské vesničky Vlkolínec (UNESCO), kde zůstane auto a nasadíme lyže. V následujících 7-8 hodinách pohodovým tempem vystoupáme na hřeben, přes vrcholy Vtáčnik, Šiprůň, Smrekovica, Skalná Alpa, Tanečnica. Za celý den ujedeme 17 km, nastoupáme 1300 m a sjedeme 800 m. Asi na 11.km se občerstvíme na hotelu Smrekovica. Se soumrakem, a možná taky už za tmy, sjedeme k horské útulni Limba, kde budeme nocovat/klábosit/slavit... Neděle: po snídani vystoupáme na vrchol Rakytov (1567mnm), odkud nás čeká nejstrmější sjezd celého víkendu. Pokračovat budeme po pohodovém panoramatickém hřebeni až do sedla pod Ploskou, kde se rozhodneme jestli už jedeme dolů do civilizace, nebo si ještě vyběhneme na Ploskou (1532mnm). Sjedeme do vesnice Vyšná Revúca, autobusem chytneme auto, a v cca 17 hod jedeme domů. Za celý den ujedeme 12-14 km, nastoupáme 750 m a sjedeme 1250 m. Zpět do Ostravy dorazíme kolem 20 hod.

Tip: nemusíte řešit dopravu, pohodlná spolujízda z Ostravy a zpět

Cena akce: 2 860,- Kč/osoba

Při přihlášení 3 a více osob současně, sleva 100,- Kč/osobu.
* Minimální počet pro konání akce jsou 3 osoby. 

V ceně: služby horského průvodce a lyžařského instruktora, osobní přístup a stálý dohled po celou dobu akce. Instruktáž skialpového a lavinového vybavení. Mapové podklady, výškový harmonogram. Zapůjčení helmy zdarma.

Cena nezahrnuje:

 • spolujízdu z Ostravy a zpět (příspěvek 200,- Kč/os)
 • zapůjčení výbavy (potřeba mít vlastní, s půjčením můžu pomoci)
 • nocleh na horské chatě ( 5 €, zaplatíte si společně s konzumací)
 • konzumace občerstvení v restauraci, chatě

Nutná výbava: (bez této výbavy se akce nelze zúčastnit!)

 • skialpová výbava (lyže, boty, hůlky) s půjčením mohu pomoci
 • lavinová výbava (lopata, pípák, sonda) vypůjčení mohu zajistit
 • helma (skialpová, lyžařská, nebo horolezecká. NE cyklistická). Lezeckou helmu můžu zdarma zapůjčit.
 • spacák (spíme na matraci v podkroví vytápěné chaty, stačí lehčí)
 • čelovka! + oblečení + svačina + ostatní (batoh ideálně do 10kg)
 • vlastní cestovní pojištění (celou dobu se budeme pohybovat po značených turistických cestách)

Termíny 2020:

 • Termín 1: 1.–2. února (6 míst)
 • Termín 2: 29. února – 1. března (6 míst)
 • Termín 3: 28.–29. března (6 míst)
 • Termín 4: na Vaše přání 

* Odesláním rezervačního formuláře souhlasím s Všeobecnými obchodními podmínkami.

Velká Fatra na skialpech - PRODLOUŽENÝ VÍKEND.

Skitouringový přechod hlavního hřebene.

O pátek prodloužená varianta oblíbené víkendovky. Akce ne už pro úplné začátečníky, ale ani ne pro profíky. Stačí mít přiměřenou fyzičku pro zvládnutí celodenního pohybu venku v mrazu. Jestli ujdete v létě cca 20 km za den, máte přesně tu správnou kondici. Skialpy už jste zkusili, pohyb na nich zvládáte, pásy umíte nasadit, atd. Chcete někam "dál", no sami si do větších hor ještě úplně netroufáte, nebo prostě víte, že ve větší partě je větší sranda :-) Pojeďme spolu, pod vedením horského průvodce a instruktora lyžování se neztratíte, projedeme spolu nejkrásnějším hřebenem Velké Fatry s excelentními výhledy nejen na Tatry. Nocovat budeme ve stylové horské útuľni a vyhlášené horské chatě... horký čaj, rozpálená kamínka, kapustnica, za oknem zasněžené horské pláně... 

Důraz bude kladen na rozšíření základních i pokročilejších dovedností, techniky výstupů i sjezdů, bezpečnosti v horách, lavinové prevence a záchrany.

Podmínkou je umět lyžovat, aspoň na sjezdovce. Většina tůry je po hřebeni bez drastických stoupání a klesání, ale pár sjezdů zažijeme. Je potřeba umět nezaleknout se i prudšího svahu. Tzn jen s "pluhem" si nevystačíte. 

To vše ve skupině max 6 osob (15 až 99 let).

Program: Pátek: odjezd 6:00 z Ostravy, naším minibusem (možno též individuální doprava, pak sraz 8:30 v Ružomberoku. Možno také přistoupit ve Frýdku, Jablunkově, Čadce, Žilině). Tůru zahájíme romanticky návštěvou živého skanzenu - horské vesničky Vlkolínec (UNESCO). V následujících 7-8 hodinách vystoupáme na hřeben přes vrcholy Vtáčnik, Šiprůň, Smrekovica, Skalná Alpa, Tanečnica. Za celý den ujdeme 17 km, nastoupáme 1300 m a sjedeme 800 m. Asi na 11.km se občerstvíme na hotelu Smrekovica. Se soumrakem, a možná taky už za tmy, sjedeme k horské útulni Limba, kde strávíme první noc. Sobota: po snídani vystoupáme na vrchol Rakytov (1567mnm), odkud nás čeká nejstrmější sjezd celé akce. Pak už zas pozvolněji pokračujeme po panoramatickém hřebeni na Ploskou (1532mnm), odkud si užijeme závěrečný sjezd k Chatě pod Borišovom, našemu druhému noclehu. Za celý den ujedeme pohodovějších 10 km, nastoupáme 850 m, sjedeme 750 m. Neděle: budeme pokračovat dále po hřebeni na nejvyšší vrcholy Velké Fatry, Ostredok (1596mnm), Krížna (1574mnm) a finálním krásným dlouhým sjezdem do vesničky Turecká, nebo Staré Hory. Zde případně něco pojíme v jedné z několika hospod, autobusem chytneme auto, a v cca 18 hod jedeme domů. Za celý den ujedeme 14-16 km, nastoupáme 650 m a sjedeme 1500 m. Zpět do Ostravy dorazíme kolem 21 hod.

Tip: nemusíte řešit dopravu, pohodlná spolujízda z Ostravy a zpět

Cena akce: 3 640,- Kč/osoba

Při přihlášení 3 a více osob současně, sleva 100,- Kč/osobu. 
* Minimální počet pro konání akce jsou 3 osoby.

V ceně: služby horského průvodce a lyžařského instruktora, osobní přístup a stálý dohled po celou dobu akce. Instruktáž skialpového a lavinového vybavení. Mapové podklady, výškový harmonogram. Zapůjčení helmy zdarma.

Cena nezahrnuje:

 • spolujízdu z Ostravy a zpět (příspěvek 200,- Kč/os)
 • zapůjčení výbavy (potřeba mít vlastní, s půjčením můžu pomoci)
 • noclehy na chatách ( 5€ + 13€, zaplatíte společně s konzumací)
 • konzumace občerstvení v restauracích, chatách

Nutná výbava: (bez této výbavy se akce nelze zúčastnit!)

 • skialpová výbava (lyže, boty, hůlky) s půjčením mohu pomoci
 • lavinová výbava (lopata, pípák, sonda) vypůjčení mohu zajistit
 • helma (skialpová, lyžařská, nebo horolezecká. NE cyklistická). Lezeckou helmu můžu zdarma zapůjčit.
 • spacák (spíme ve vytápěných chatách, stačí lehčí)
 • čelovka! + oblečení + svačina + ostatní (batoh ideálně do 10kg)
 • vlastní cestovní pojištění (celou dobu se budeme pohybovat po značených turistických cestách)

Termíny 2020:

 • Termín 1: 7.–9. února (6 míst)
 • Termín 2: 13.–15. března (6 míst)
 • Termín 3: na Vaše přání 


Poznámka: součástí tohoto kurzu je i instruktáž lavinové techniky, prevence, použití lavinové výbavy, vykopání sněhové sondy, postup záchrany, atd, včetně grafických materiálů a podkladů (měření zrnitosti sněhu apod).  

* Odesláním rezervačního formuláře souhlasím s Všeobecnými obchodními podmínkami.


S dotazem, nebo zájmem o jiný individuální kurz mě kontaktujte zde, ozvu se obratem.