Skialpy Velká Fatra

Víkendový skitouring nejkrásnější částí hřebene Velké Fatry. 

Úvod  >  Aktivity  >  Skialpy  >  Velká Fatra víkend

Velká Fatra na skialpech - VÍKEND, 2 dny
Skitouringový výšlap na nejkrásnější část hřebenu.

✔️ Našláplý víkend, 2 dny celodenní lyžovačky! Obtížnost 3 z 5.

Skialpy už jste zkusili, pohyb na nich zvládáte, pásy umíte nasadit, atd. Chcete někam "dál", no sami si do větších hor ještě úplně netroufáte, nebo prostě víte, že ve větší partě je větší sranda :-) Pojeďme spolu, pod vedením horského průvodce a instruktora lyžování se neztratíte, ukážu vám ty nejkrásnější partie hřebene Velké Fatry s excelentními výhledy nejen na Tatry. Nocovat budeme ve stylové dřevěné horské útuľni, nebo vyhlášené horské chatě... horký čaj, rozpálená kamínka, hovorný chatár, kočka na dřevníku,  romantika jak prase :-)

Akce není pro úplné začátečníky, ale ani ne pro profíky.... pokud ve skiareálu jezdíte červenou sjezdovku bez smrti v očích, akce by vám neměla činit problém. Pak už stačí mít přiměřenou fyzičku pro zvládnutí celodenního pohybu venku v zimě. Jestli ujdete v létě bez problémů cca 20 km za den, máte přesně tu správnou kondici.

Zaměříme se na rozšíření základních i pokročilejších dovedností, techniky výstupů i sjezdů, bezpečnosti v horách, lavinové prevence a záchrany.

Podmínkou je umět lyžovat, aspoň na sjezdovce. Většina tůry je po hřebeni bez drastických stoupání a klesání, ale pár sjezdů zažijeme. Je potřeba umět nezaleknout se i prudšího svahu. Tzn jen s "pluhem" si nevystačíte. Ale taky, sejít pěšky lze vše... :-)

To vše ve skupině max 6 osob (18 až 99 let).

Program:
Sobota: sraz 8:00 v Ružomberoku. (po domluvě možno využít spolujízdy z Ostravy, nebo přistoupit po cestě, ve Frýdku, Jablunkově, Čadce, Žilině, atd). 
Varianta 1: Den zahájíme romanticky návštěvou živého skanzenu - horské vesničky Vlkolínec (UNESCO). Následně si popojedem ještě kousek do Stredné Revúce, kde necháme auto / auta a nasadíme lyže. V následujících 3-4 hodinách pohodovým tempem vystoupáme pod hřeben, k horské útulni Limba pod vrcholem Rakytov, kde složíme batožinu a už nalehko si vystoupáme na samotný vrchol Rakytova (1567mnm) s nádherným výhledem 360°. Exponovaný sjezd zpět na chatu Limba, kde budeme nocovat. Celkem cca 8 km, nastoupáme 850 m a sjedeme 350 m. V neděli po snídani znovu vystoupáme na Rakytov (1567mnm), odkud nás čeká parádní a nejadrenalinovější sjezd celé akce, do Južného rakytovského sedla (1295 m). Pokračujeme po už pohodovějším panoramatickém hřebeni přes Minčol a Čierny Kameň až do sedla pod Ploskou, kde se rozhodneme jestli už jedeme dolů do civilizace, nebo si ještě vyběhneme na větrnou Ploskou (1532mnm). Pak už sjedeme nádherným pozvolným sjezdem do údolí Vyšné Revúci, přesuneme se k autům ve Sřední, a v cca 17 hod jedeme domů. Za celý den ujedeme 12-14 km, nastoupáme 500-700 m a sjedeme 1000-1200 m. 
Varianta 2: Z Vyšné Revúce nastoupáme na hřeben pohodovou celodenní trasou přes vzdušné pláně Mogur až na vrchol Ploská (1532mnm) s panoramatickými výhledy 360°. Odtud si užijeme krásný divočejší sjezd do sedla Nad Studeným a vyšlápneme zbylých pár metrů k Chatě pod Borišovom, našemu noclehu. Pokud nám to bude málo, k večeru si ještě vyběhneme na Borišov (1510mnm). Za celý den urazíme cca 8-9 km, nastoupáme 850-1000 m, sjedeme 280-400 m. Neděle: vystoupáme znovu na Ploskou a pokračujeme dále po hřebeni na nejvyšší vrcholy Velké Fatry - Suchý vrch (1550mnm), Ostredok (1596mnm), Frčkov (1586mnm), Krížna (1574mnm) na finální dlouhý sjezd do vesničky Turecká / Staré Hory. Za celý den urazíme 14 km, nastoupáme 610 m a sjedeme 1280 m. Něco pojíme v jedné z několika hospod, autobusem chytneme auto, a v cca 18 hod jedeme domů.

Varianta se rozhoduje podle počasí, lavinové předpovědi, domluvy účastníků, atd...

✔️Tip: možná spolujízda z Ostravy a zpět

Cena akce: 5400,- Kč/osoba

Při přihlášení 3 a více osob současně, sleva 100,- Kč/osobu.
* Minimální počet pro konání akce jsou 3 osoby.


V ceně: 

 • služby horského průvodce a lyžařského instruktora 
 • osobní přístup a stálý dohled po celou dobu akce 
 • pojištění profesní odpovědnosti horského průvodce
 • praktická instruktáž skialpového a lavinového vybavení 
 • mapové podklady, výškové profily, informační materiály 
 • zapůjčení helmy zdarma 

Cena nezahrnuje:

 • dopravu (po domluvě je možná spolujízda z Ostravy)
 • zapůjčení výbavy (potřeba mít vlastní, s půjčením můžu pomoci)
 • nocleh v horské útulni, nebo na horské chatě ( 5€ - Var.1, nebo 20€ - Var.2)
 • konzumace občerstvení v restauraci, na chatách...
 • pojištění - sportovní, cestovní, ani jakékoliv jiné - je nutné vlastní!, zahrnující zvolenou aktivitu (skialpy). Pokud vlastní pojištení nemáte a chcete poradit, poradím vám zde: POJIŠTĚNÍ DO HOR

Nutná výbava: (bez této výbavy se akce nelze zúčastnit!)

 • skialpová výbava (lyže, pásy, boty, hůlky). Půjčení poradím, doporučím.
 • lavinová výbava (lopata, pípák, sonda). Vypůjčení mohu zajistit.
 • helma (skialpová, lyžařská, nebo horolezecká). Lezeckou můžu zdarma zapůjčit.
 • spacák (spíme ve vytápěných chatách, stačí lehčí tenký)
 • čelovka! + oblečení + svačina + vše ostatní (batoh ideálně do 10kg)
 • vlastní pojištění pro záchranu v horách (celou dobu se budeme pohybovat po značených turistických cestách). Pokud pojištení nemáte a chcete poradit, poradím vám zde: POJIŠTĚNÍ DO HOR

TERMÍN si rezervujete / objednejte v kalendáři

Zvýrazněné dny jsou termíny k dispozici.
Klikněte na vybraný den, pak na zelený box - číslo vpravo dole je kapacita termínu (obsazeno / celkem).


Pokud Vám rezervační kalendář nefunguje, nebo jste po odeslání rezervace do 10 minut neobdrželi potvrzovací e-mail, použijte prosím ALTERNATIVNÍ OBJEDNÁVKU ZDE:

FOTOGALERIE

S dotazem, nebo zájmem o jiný individuální kurz mě kontaktujte zde, ozvu se obratem.